Zdolność kredytowa: co to jest?

Zdolność kredytowa: co to jest?Wybierając się do banku po każdy rodzaj kredytu spotkamy się z pojęciem zdolności kredytowej. Czym ona jest? Jak bank ją ocenia?

Zdolność kredytowa to jeden z elementów, które wpływają na decyzję banku. Jest ona oceniana na podstawie informacji, które każdy kredytobiorca zamieszcza we wniosku kredytowym.

Czym jest zdolność kredytowa?

To współczynnik, który pozwala w miarę wiarygodnie ocenić możliwości finansowe kredytobiorcy. Mówi o tym, czy kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą kredytu, czy po opłaceniu raty kredytu, stałych opłat za media pozostaną mu jeszcze środki na utrzymanie. Zdolność kredytowa jest wyliczana przez bank za każdym razem, kiedy składamy wniosek o kredyt. Nie ma znaczenia, czy jest to nasz pierwszy, czy kolejny wniosek kredytowy. Mając na względzie bezpieczeństwo udzielonego kredytu, banki nie odstępują od oceny zdolności kredytowej. Sprawdzają je na podstawie informacji udzielanych przez kredytobiorcę, nie opłaca się we wniosku zamieszczać nieprawdziwych informacji lub pewne ukrywać.

Czym można poprawić swoją zdolność kredytową?

Możemy to zrobić, ale jeszcze zanim zdecydujemy się złożyć w banku wniosek o kredyt. Jeżeli mamy jakieś inne kredyty, powinniśmy je spłacić przed złożeniem wniosku. Swoją zdolność kredytową możemy także poprawić wnioskując od długi okres kredytowania. Od okresu kredytowania zależy wysokość miesięcznych rat. Będą one mniejsze w przypadku dłuższego okresu kredytowania, nasz budżet będzie mniej obciążony. Jeżeli chcemy mieć wyższą zdolność kredytowa, możemy wybrać raty stałe. W przypadku rat malejących kilka pierwszych jest stosunkowo wysokich, dlatego tez bank ocenia zdolność kredytową raczej nisko. Raty stałe nie powodują takiej zależności.

O tym, czy bank udzieli nam kredytu decyduje zarówno zdolność kredytowa, jak i historia kredytowa. Niską zdolność kredytową można poprawić, informacji zbieranych na temat historii kredytowej przez Biuro Informacji Kredytowej w chwili składania wniosku kredytowego nie da się zmienić. Pracujemy na nią sami terminowo spłacają swoje zobowiązania finansowe.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz