Zakup używanego samochodu

Zakup używanego samochodu

Używane samochody, to nie zawsze pewna inwestycja, ale można podjąć szereg działań, aby ograniczyć swoje ryzyko przy zakupie takiego samochodu. Pierwszą rzeczą którą warto sprawdzić jest tak zwany numer VIN czyli inaczej mówiąc numer nadwozia. Na jego podstawie można ocenić nie tylko to, czy samochód jest kradziony, ale też dowiedzieć się kilku innych, interesujących rzeczy o konkretnym samochodzie, zwłaszcza jeśli zostanie on sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych, gdzie kupno używanego samochodu jest o wiele łatwiejsze.

Łatwiej jest pod tym względem, że historie używanego samochodu, można sprawdzić sobie bez konieczności wychodzenia z domu. Policja, oraz ubezpieczyciele prowadzą na temat danego samochodu stosowne notatki, w których zapisany jest numer VIN. Wystarczy skorzystać z jednego z kilku popularnych amerykańskich serwisów, gdzie podaje się tylko i wyłącznie numer nadwozia samochodu i już istnieje możliwość sprawdzenia jego historii.

Poprawa poziomu bezpieczeństwa

Zarówno ubezpieczyciele, jak i policja zapisują wszelkiego rodzaju notatki odnośnie zdarzeń z udziałem konkretnego samochodu. Na ich podstawie nowy nabywca może sprawdzić czy samochód był naprawiany, czy brał udział w wypadkach i tak dalej. W Europie taki system jeszcze nie funkcjonuje, ale planowane jest wprowadzenie go w przyszłości. Jak pokazują statystyki dzięki temu kupno samochodu używanego jest łatwiejsze, o wiele mniej jeździ też wtedy pod drogach powypadkowych samochodów, co przyczynia się do poprawy poziomu bezpieczeństwa na drogach. Na razie kupującym wystarczyć muszą tylko oględziny numeru nadwozia. Na podstawie oględzin możliwe jest sprawdzenie, czy numer nie jest uszkodzony, czy też zamocowany w nietypowy sposób. Obie sytuacje powinny dawać kupującym do myślenia.

Ukrywanie przebiegu auta

Obejrzeć powinno się bardzo dokładnie także sam samochód, zarówno wewnątrz, jak i w środku. Największym problemem jest ukrywania prawdziwego przebiegu danego samochodu, przez nieuczciwych kupujących, dlatego też to jak kupić używany samochód jest dosyć trudną sprawą. Aby mieć pewność, że kupuje się samochód bez ukrytych wad, także prawnych warto skorzystać z oferty salonów samochodowych, w których sprzedawane są używane pojazdy, lub też komisów samochodowych gdzie ryzyko zakupienia samochodu z wadami jest zdecydowanie mniejsze.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz