Współczesne samochody osobowe i bezpieczeństwo

Współczesne samochody osobowe i bezpieczeństwo

Historia samochodów osobowych zaczęła się ponad sto lat temu. Współczesny samochód najczęściej ma nadwozie sedan lub hatchback. Napędem najczęściej jest czterosuwowy silnik benzynowy lub zużywający mniej paliwa silnik wysokoprężny. Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?

Współczesne samochody osobowe i bezpieczeństwo

Zwiększony komfort podróżowania

Kierowanie samochodem jest przyjemnością, gdy natężenie ruchu jest niskie. Dzisiaj jednak niektóre z dróg są bardzo mocno przeciążone; wielu kierowców w takich warunkach bardzo mocno się stresuje, co jest przyczyną wielu wypadków. Aby zmniejszyć stres związany z prowadzeniem samochodu, dać kierowcy poczucie bezpieczeństwa i całkowitego panowania nad pojazdem, konstruktorzy współczesnych samochodów osobowych starają się wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Dobierają odpowiednie siedzenia, stosują zawieszenie, które bardzo dobrze tłumi nierówności jezdni, mocno wygłuszają pojazdy. Są to rozwiązania, które wpływają nie tylko na zmniejszenie stresu, ale jednocześnie podnoszą także komfort podróżowania. Producenci wyposażają samochody w bardzo efektywne systemy klimatyzacji. Nad prawidłową pracą silnika oraz innych istotnych elementów pojazdów czuwają różnego rodzaju elektroniczne czujniki. Ostrzegają one kierowcę między innymi o uszkodzeniach, które wystąpiły w samochodzie. Samochody wyposaża się też w tak zwane tempomaty. To systemy, które automatycznie utrzymują podczas jazdy autostradą zadaną prędkość.

Inne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo

Aby zmniejszyć zniszczenia podczas wypadku i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo, współczesne samochody mają karoserię z przodu i z tyłu składającą się ze stref kontrolowanego zgniotu. Jest ona tak zaprojektowana, aby pochłaniała jak najwięcej energii w czasie kolizji. Bezpieczeństwo podnoszą także poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa i napinacze pasów. W trosce o bezpieczeństwo dzieci można je przewozić tylko w specjalnych fotelikach. Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w systemy kontroli trakcji. Standardem jest też system ABS.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz