Ważne zmiany dotyczące OC

Ważne zmiany dotyczące OC

Od roku 2012 wprowadzone zostaną bardzo ważne zmiany dotyczące ubezpieczenia oc 2012. Sejm przyjął poprawki senatu, a to oznacza, że już od stycznia zmieniły się zasady regulujące sprawę oc. Od jedenestaego lutego obecnego roku następuje koniec podwójnego oc, oznacza to, iż zakłady ubezpieczeniowe nie mogą automatycznie przedłużać umowy ze swoim klientem, gdy ten przeniesie się do innej firmy.

Do tej pory występował z tym problem, ponieważ wielu ludzi zapominało o wypowiedzeniu umowy przenosząc się do innego zakładu ubezpieczeń i zmuszeni byli oni płacić podwójne oc, co w niektórych przypadkach znacznie stanowiło spory problem, ponieważ kwota ubezpieczenia oc dla niektórych samochodów jest bardzo wysoka.

Kary za brak OC

Natomiast od pierwszego stycznia nastąpiły zmiany dotyczące stosowania kar za brak oc. Kiedyś kierowcy, którzy nie posiadali ważnego ubezpieczenia oc płacili karę w złotówkach, ale jej wysokość zależała od kursu euro, ponieważ mandat kosztował 500 euro. Obecnie kara za brak oc dla samochodów osobowych wynosi dwukrotność pensji minimalnej, a więc 3000zł, a dla samochodów ciężarowych i autobusów trzykrotność, co równa się 4500zł. Jak widać są to bardzo istotne sumy, dlatego lepiej nie ryzykować i pilnować swojego ubezpieczenia, ponieważ koszty będą nieprzeciętne, a niewiele osób stać na taki niespodziewany wydatek.

Ubezpieczenie OC

Szczególnie posiadacze samochodów osobowych nie powinni ryzykować, gdyż ubezpieczenie oc mogą wykupić już za około 600zł. Wiadomo, że zależy to jeszcze od samochodu, pojemności jego silnika, wieku kierowcy i paru innych czynników, ale kwota 3000zł za ubezpieczenie jest nierealna – oczywiście, jeżeli chodzi o samo oc. Inaczej sprawa ma się, jeżeli chodzi o autocasco, ale jest ono nieobowiązkowe, więc jego kosztu nie powinno się wliczać do tego działania. Łatwiej również będą mieli kierowcy, którzy ubezpieczają swoja pojazdy przez Internet, ponieważ teraz wystarczy im tylko wydruk potwierdzenia ubezpieczenia. Taki papierek musi wystarczyć policji, aby udowodnione zostało ubezpieczenie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz