Słów kilka o kredytach dla rolników

Słów kilka o kredytach dla rolnikówProwadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma inwestycjami. Bez zakupu ułatwiających pracę nowoczesnych maszyn, bez dokupowania ziemi, nie da się dzisiaj gospodarować. Nie wszyscy jednak rolnicy mają środki finansowe, które mogą przeznaczyć na rozwój swojego gospodarstwa. Z pomocą przychodzą im banki, które w swojej ofercie mają specjalne kredyt dla rolników.

Specjalne kredyty dla rolników, które dostępne są w niektórych bankach, to produkty, z których środki można przeznaczyć na działalność mającą ścisły związek z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie kredytu:
– inwestycyjnego;
– obrotowego.

Kredyt inwestycyjny dla rolników

Zaliczany jest do kredytów celowych. Uzyskane w jego ramach środki finansowe powinny zostać przeznaczone na takie inwestycje, które pomogą rozwinąć gospodarstwo. Pieniądze z kredytu inwestycyjnego rolnicy mogą przeznaczy na modernizację lub budowę nowych budynków gospodarczych, zakup ziemi lub kupno nowych maszyn.

Kredyt obrotowy dla rolników

Środki z tego kredytu mogą zostać wydane na dowolny cel, który wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Przykładowo pieniądze można wydać na zakup:
– środków ochrony roślin;
– materiału siewnego;
– paszy dla zwierząt gospodarskich;
– paliwa do maszyn rolniczych.

Kredyty preferencyjne

Rolnicy mogą ubiegać się także o specjalne, preferencyjne kredyty. Preferencyjne kredyty dla rolników udzielane są przy wsparciu, którego udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do kredytów tych należą:
– kredyty z częściową spłatą kapitału;
– z dopłatą do oprocentowania.
Kredyty udzielane przy wsparciu Agencji są tańsze od innych kredytów dla rolników. Rolnicy mogą je też łatwiej uzyskać. Nie znajdują się one jednak w ofercie każdego banku, który działa na terenie naszego kraju. O kredyt preferencyjny ze wsparciem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy mogą ubiegać się między innymi w bankach spółdzielczych.

Rolnicy mogą ubiegać się także o kredyty, które nie są związane z prowadzoną przez nich działalnością.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz