Skuteczna naprawa pomp wtryskowych

Skuteczna naprawa pomp wtryskowych

W ostatnich latach nastąpiło znaczne zainteresowanie silnikami diesla. Co za tym idzie coraz więcej osób poszukuje informacji na temat tego, w jaki sposób naprawić silniki oraz pompy wtryskowe, które się w nich znajdują.

Jeżeli mamy na tyle odwagi możemy sami podjąć się naprawianie pompy wtryskowej w silniku diesla. Jest to jednak zadanie bardzo skomplikowane. Jeżeli komuś wydaje się, że naprawa pomp wtryskowych w silnikach tego typu jest banalnie prostym zadaniem jest w błędzie.

Skuteczna naprawa pomp wtryskowychPierwszym krokiem podczas samodzielnej naprawy powinno być określenie jakiej marki pompę wtryskową posiadamy. Może to być przykładowo pompa marki:

– Delphi,

– Deutz,

– Bosh,

– Denso,

– czy CAT.

Kiedy już uda nam się określić firmę, która wyprodukowała naszą pompę przychodzi czas na rodzaj pompy. Musimy wiedzieć czy jest to pompa rzędowa, rozdzielaczowo – rotacyjna (mechaniczna lub sterowana elektronicznie) czy też mamy do czynienia z pompą wysokiego ciśnienia, którą możemy znaleźć w układach Common Rail.

Drugim krokiem powinno być zapoznanie się z filmikami instruktażowymi, dzięki którym dowiemy się, jak krok po kroku przeprowadzić naprawę. Od razu jednak należy podkreślić, że tego typu działania raczej spalą na panewce kiedy okaże się, że potrzebne nam są urządzenia nastawcze lub też tester diagnostyczny. Naprawy pompy wtryskowej lepiej nie podejmować się samodzielnie, zwłaszcza w silnikach diesla samochodów osobowych.

Sposób montażu

Naprawa pompy wtryskowej zazwyczaj przeprowadzana jest w autoryzowanych serwisach wyposażonych w odpowiednie urządzenia, przykładowo: Lew Moto. Na co powinniśmy zwracać uwagę:

– przede wszystkim na prawidłowe ustawienie pompy wtryskowej względem napędu rozrządu,

– istotne jest również skorygowanie kąta wtrysku,

– sprawdzenie czy silnik obraca się bez oporu po montażu pompy (dokonuje się przed uruchomieniem silnika),

– istotne jest, aby do silnika nie przedostały się zanieczyszczenia,

– najistotniejsze jednak wydaje się być wymiana filtra paliwa na oryginalny, ponieważ może się okazać, że do pompy wtryskowej przedostają się zanieczyszczenia, które doprowadzą do przyspieszonego zużywania się takich elementów jak: sekcje tłoczące, zawory czy końcówki wtryskowe.

Zwracając uwagę na te wszystkie elementy w czasie napraw w autoryzowanym serwisie mamy pewność, że wszystko będzie działało jak należy przez dłuższy okres czasu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz