Samochody

Samochody osobowe: co warto o niech wiedzieć?

Samochody osobowe: co warto o niech wiedzieć? Posted On
Posted By Hubert

Każdego roku na świecie produkowanych jest ponad 80 milionów samochodów osobowych. Większość z nich posiada chłodzony cieczą tłokowy silnik spalinowy, napędzany benzyną lub olejem napędowym. Największym producentem samochodów są Chiny. Co piąty z wyprodukowanych samochodów powstaje na terenie Unii europejskiej.

Samochody osobowe: co warto o niech wiedzieć?

Pierwsze samochody osobowe

Ich historia zaczęła się w 1886 roku. Dwaj Niemcy, Gottlieb Daimler i Karl Bezn, niezależnie od siebie i niemal równocześnie konstruują pierwsze samochody osobowe. Współczesne samochody to z reguły czterodrzwiowe sedany lub pięciodrzwiowe hatchbacki. Wewnątrz nadwozia wykonane z odpowiednio wzmocnionych stalowych wytłoczek znajduje się przeciętnie 5 – 7 miejsc siedzących. Napędem jest nie tylko czterosuwowy silnik benzynowy z gaźnikiem, który wytwarza mieszankę paliwowo-powietrzną (zamiast gaźnika dzisiaj stosowane są raczej układy wtrysku paliwa). Samochody osobowe napędzane są także silnikami wysokoprężnymi. Zużywają one mniej paliwa, ale wytwarzają więcej zanieczyszczeń. Silniki mają najczęściej od czterech do sześciu cylindrów; w Stanach Zjednoczonych wyjątkowo często można spotkać samochody z ośmioma, a nawet z dwunastoma cylindrami.

Bezpieczeństwo w samochodzie

Jedną z najważniejszych przyczyn wypadków drogowych jest nadużywanie alkoholu. Alkohol zmniejsza szybkość pracy tych części mózgu, które są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i ocenę sytuacji. Znacząco wpływa on na koordynację ruchów i czas reakcji. Nawet niewielka ilość alkoholu wypita przez kierowcę może sprawić, że jazda samochodem stanie się mało bezpieczna. Na bezpieczeństwo jazdy ma nie tylko trzeźwość kierowcy. Pasywne bezpieczeństwo podróżnych poprawiają pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach samochodowych. W fotelikach samochodowych muszą być przewożone dzieci, które mierzą mniej niż 150 cm. Fotelik samochodowy dobiera się do wagi dziecka. Najbezpieczniej jest montować fotelik tyłem do kierunku jazdy. W nowych samochodach do montażu fotelików stosowany jest system Isofix.

Podobne wpisy:

Related Post

leave a Comment