Samochód z turbosprężarką czy bez ?

Samochód z turbosprężarką czy bez ?W przypadku sportowego samochodu odpowiedź jest co najmniej oczywista, jak najbardziej powinniśmy postawić na model z turbosprężarką, ponieważ jest to doskonały sposób na poprawę wydajności stosowanego silnika niezależnie od tego czy jest to diesel czy też silnik benzynowy.

Jeśli jednak chodzi o pojazdy użytkowane na co dzień to już warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco dokładniej, zaczynając od ewentualnych wad takiego rozwiązania. Po pierwsze trzeba sobie stawać sprawę, z tego, że jeśli silnik wyposażony jest w turbosprężarkę, to wymaga on nieco innego traktowania. 

Niskie obroty silnika

Przede wszystkim chodzi tutaj o moment uruchamiania i wyłączania silnika. Po włączeniu silnika konieczna jest jego praca na niskich obrotach przez pewien czas, żeby olej dotarł do wszystkich elementów silnika w tym także do zastosowanej turbosprężarki. W przypadku wyłączenia wskazane jest stopniowe zmniejszanie jej obrotów, co można osiągnąć poprzez pozostawienie silnika przez krótki czas na jałowym biegu, a dopiero potem jego wyłączenie. W pełni wystarczające może być już 10 sekund, w zależności od samego pojazdu.

Koszt regeneracji turbosprężarki

Kolejną kwestią jest nie rzadko kosztowna regeneracja turbosprężarek samochodowych, a niekiedy wręcz konieczność zakupu nowych elementów do naszego silnika. Zwłaszcza jeśli pojazd nie będzie użytkowany prawidłowo, czy też w sytuacji gdy zastosowany zostanie niskiej jakości olej. Zarówno regeneracja turbosprężarek samochodowych jak i ewentualna wymiana połączona musi być też ze zbadaniem przyczyny przedwczesnego uszkodzenia tego elementu w naszym samochodzie. Zastosowanie turbosprężarki to także korzyści, z których najważniejszą jest ponowne wykorzystanie gazów spalinowych odprowadzanych z silnika. Pozwala to na uzyskanie większej mocy silnika, bez modyfikowania jakichkolwiek innych parametrów zastosowanych w pojeździe, ale także całkiem istotne zmniejszenie wydatków na paliwo, o ile oczywiście turbosprężarka działać będzie w sposób prawidłowy. Korzystanie z turbosprężarki wymusza także stosowanie w silniku wysokiej jakości oleju, co korzystnie wpływa na prace całego układu silnikowego.

Więcej na: http://wielkopolskie.regeneracja-turbosprezarek.pl/wielkopolskie-turbiny.html

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz