Przyciemniane szyby w samochodach

Przyciemniane szyby w samochodach

W nowych modelach samochodów osobowych producenci oferują już fabrycznie przyciemnione szyby. Na ogół osiąga się to stosując tak zwaną metodę piecową, czyli przyciemniając same szkło. Jest to jedna z lepszych i bardziej wskazanych metod, które stosowane są w nowych autach.

W samochodach starszych o wiele częściej jest wykorzystywana folia, głównie oczywiście przez wzgląd na cenę. Użycie folii jest o wiele tańsze, a efekt czyli przyciemnianie szyb cennik jest i tak dosyć podobny. Zabiegi takie wykonuje się z kilku powodów. Po pierwsze chodzi o zdecydowanie bardziej estetyczny wygląd samochodu.

Auta z przyciemnianymi szybami

Auta z przyciemnionymi szybami wyglądają bez dwóch zdań o wiele bardziej elegancko, ale ma to także znaczenie praktyczne. Ogólnie najczęściej przyciemnianie szyb dotyczy tych szyb, które znajdują się z tyłu samochodu czyli w żaden sposób nie znajdują się one w polu widzenia kierowcy. Jeśli kierowca chce zafundować sobie ciemne szyby także z przodu auta, to musi dokładnie wiedzieć, jakie są normy przepuszczalności światła w takim przypadku. Nie może być mowy o zastosowaniu tak ciemnych szyb jak z tyłu pojazdu. Jednym z najbardziej praktycznych powodów dla których stosuje się w ogóle przyciemniane szyby w samochodzie jest to, że mają one spory wpływ na działanie klimatyzacji samochodowej.

Zmniejszanie wydatków ze stosowaniem klimatyzacji

Pomimo tego, że przyciemniona jest tylko część szyb, to i tak samochód nagrzewać będzie się o wiele wolniej, co powoduje zmniejszenie wydatków związanych ze stosowaniem klimatyzacji, oraz w konsekwencji jest o wiele zdrowsze dla samych kierowców, którzy są wtedy o wiele mniej skłonni do znacznego obniżenia poziomu temperatury w kabinie samochodu. Ponadto folia do przyciemniania szyb w sporym stopniu zmniejsza ryzyko wybicia szyby, staje się ona nieco odporniejsza. Przyciemnienie nie powinno także przeszkadzać podczas normalnego użytkowania samochodu, zwłaszcza że w wielu przypadkach bardziej wykorzystuje się efekt refleksji, toteż w samochodzie nie ma większej różnicy pomiędzy przyciemnionymi i nie przyciemnionymi szybami, oczywiście wewnątrz auta.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz