Przepisy dla rowerzystów

Przepisy dla rowerzystów

Niektórzy użytkownicy dwóch kółek zachowują się w zasadzie tak, jak by żadne przepisy dla rowerzystów ich nie dotyczyły, ale pomijając ten fakt przedstawimy najnowsze zmiany w kodeksie drogowym dotyczące samych rowerzystów, którzy zyskali nowe prawa.

Tak więc nowe przepisy, z których rowerzyści mogą już od jakiegoś czasu korzystać, to przepisy znoszące chociażby zakazy poruszania się rowerami, po chodnikach przeznaczonych dla pieszych. Zgodnie z nowym, bardziej życiowym prawem, cyklista ma taką możliwość, ale w uzasadnionych przypadkach.

Ścieżki rowerowe

Ogólnie, dla rowerów, przeznaczone są specjalne śluzy na drogach, czy też ścieżki rowerowe, które są dla rowerzystów o wiele wygodniejsze i co ważne bezpieczniejsze. Pojawiły się także pewne ograniczenia prędkości. Na niektórych ścieżkach rowerowych, głównie tych przecinających się dosyć często z jezdniami, rowerzyści nie mogą przekraczać prędkości trzydziestu kilometrów na godzinę. Ale za to nowe przepisy dla rowerzystów dają w końcu rowerzystom, pierwszeństwo na ścieżkach rowerowych, przed samochodami. Nie powinno się tego mylić z przejściami dla rowerzystów, gdzie obowiązuje sygnalizacja świetlna. Wtedy to od sygnalizacji zależy, kto w danym miejscu ma pierwszeństwo. Wprowadzone niemalże rok temu przepisy odnoszą się także do kwestii bezpieczeństwa.

Kaski

Wymogiem jest to, że rowerzyści korzystać powinni z kasków. Odnośnie bezpieczeństwa też obmyślane są zupełnie nowe przepisy dla rowerów, dotyczące tym razem nietrzeźwych rowerzystów. Duża liczba odsiadujących wyroki, właśnie za to przewinienie składania do refleksji, czy aby przepisy nie są w tym wypadku nazbyt surowe. Według wstępnych projektów nowych przepisów bardzo prawdopodobne jest, że kary te zostaną nieco złagodzone, ale oczywiście nie obejmie to tych kierujących, którzy stwarzać będą realne zagrożenie na drodze. Oczywiście zarówno w myśl obecnych jak i nowych przepisów, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości powodować będzie, że rowerzysta może stracić uprawnienia do kierowania innymi pojazdami.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz