Opony marki Dunlop: jak to się zaczęło?

Opony marki Dunlop: jak to się zaczęło?

Oblicze współczesnej motoryzacji wyglądałoby może zupełnie inaczej, gdyby nie wynalazek Johna Boyda Dunlopa.

Opony marki Dunlop: jak to się zaczęło?

Kim był Dunlop?

Ten brytyjski wynalazca urodził się w 1840 roku w Dreghorn w hrabstwie Ayrshire. Zmarł w 1921 roku w Dublinie. John B. Dunlop z zawodu był weterynarzem. Wynalazcą został zupełnie przypadkowo. Pewnego dnia obserwował swojego synka jeżdżącego na rowerze. Twarde, gumowe opony w rowerku utrudniały malcowi jazdę.  Postanowił mu więc tę jazdę ułatwić. Przychodząc mu z pomocą ze starego gumowego fartucha lekarskiego wykonał rurkę. Jej końce skleił ze sobą i nałożył na koło roweru. Przy pomocy pompki do piłki nożnej napompował rurkę; w ten sposób Dunlopowi udało się stworzyć pierwowzór opony. Rowerem z ogumionymi kołami, które były napełnione powietrzem bardzo mocno zainteresował się właściciel miejscowego sklepu rowerowego. W celu upowszechnienia opony pneumatycznej zaproponował Dunlopowi spółkę. Patent na swój wynalazek Dunlop uzyskał w 1888 roku.

Początki firmy Johna Dunlopa

W 1890 roku John Boyd Dunlop zakłada w Belfaście spółkę „Pneumatic Tyre and Booth Cycle Agency”. Spółka zajmowała się produkcją opon. W 1895 roku razem ze wspólnikiem Dunlop uruchomia fabrykę, w której na skalę przemysłową zaczęto produkować opony samochodowe i rowerowe. Firma Dunlopa do produkcji opon wykorzystywała kauczuk. Aby zapewnić sobie stałe dostawy tego surowca, Dunlop kupuje olbrzymią plantację kauczuku na Półwyspie Malajskim. W ten sposób uniezależnił się od dostawców.

Wynalazek Dunlopa stał się krokiem milowym w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Jeśli chodzi o ogumienie, to po wynalazku Dunlopa nie udało się wynaleźć niczego, co byłoby lepsze. Po śmierci Dunlopa firma wielokrotnie zmieniała właścicieli. W 1981 sprzedała udziały inwestorom malezyjskim. Rok później znaczną część udziałów sprzedała spółce z Japonii.

Pełne opony wynalezione przez Dunlopa przeszły już do historii. Dzisiaj firma Dunlop produkuje także opony lotnicze. Od roku 1888 konstruktorzy pracujący dla firmy Dunlop wprowadzili wiele innowacyjnych rozwiązań.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz