Obsługa klimatyzacji samochodowej – co obejmuje serwis i jak często należy go robić?

Obsługa klimatyzacji samochodowej – co obejmuje serwis i jak często należy go robić?

Dbałość o poszczególne elementy samochodu jest niezwykle ważna by taki pojazd służył nam bez większych awarii przez wiele lat. Wielu kierowców pamięta o tym by regularnie serwisować układ hamulcowy i zawieszenie, wymieniać płyny, oleje i filtry, a w trakcie zmiany sezonu -dokonywać zmiany opon. Niestety wciąż trochę po macoszemu traktowana jest jednak klimatyzacja samochodowa.

Obsługa klimatyzacji samochodowej - co obejmuje serwis i jak często należy go robić?Zdarza się nawet, że dopóki ona działa, kierowcy nic z nią nie robią. Jest to poważny błąd, ponieważ brak serwisu układu klimatyzacji może nie tylko spowodować całkowity ubytek czynnika chłodzącego, ale także poważną i kosztowną naprawę, a nawet być szkodliwy dla naszego zdrowia ze względu na gromadzące się w układzie grzyby i roztocza.

Jak często należy robić przegląd klimatyzacji?

Zaleca się by serwis klimatyzacji samochodowej wykonać co najmniej raz w roku. Najlepszym okresem na to jest okres wiosenny kiedy temperatury nie są jeszcze wysokie. Dzięki temu w trakcie upałów klimatyzacja nas nie zawiedzie. Oprócz tego warto jest odwiedzić specjalistyczny serwis w sytuacji gdy zauważymy, że układ klimatyzacji nie chłodzi lub jego działanie w jakiś sposób zostało zaburzone. Może to świadczyć o nieszczelnościach lub uszkodzeniu jego niektórych podzespołów.

Jak wygląda serwis układu klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji polega na podłączeniu układu klimatyzacji do specjalistycznego urządzenia, które opróżnia go z czynnika chłodzącego i zalegającej w nim wody, dokonuje sprawdzenia szczelności układu, a następnie jego ponownego napełnienia. Oprócz tego warto jest także zdecydować się na odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji, by pozbyć się zalegających w niej grzybów i roztocza.

Serwis klimatyzacji samochodowej to wydatek, który nie obciąża znacząco budżetu. Można trafić na serwisy, które oferują podstawową usługę w rejonach 100 złotych wraz z czynnikiem chłodzącym. Do tego trzeba doliczyć koszt filtra kabinowego (około 30 złotych), który warto jest wymienić raz na rok.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz