O samochodach osobowych

O samochodach osobowych

Historia samochodów osobowych z silnikami spalinowymi rozpoczęła się ponad sto lat temu. Samochody w roli środka do przewożenie ludzi zawdzięczają nie tylko prędkości, ale także będącemu udziałem właściciela poczuciu niezależności. Nie możemy jednak zapomnieć o mniej różowej stronie samochodów: zanieczyszczeniu i korkach na ulicach wielkich miast.

O samochodach osobowych

Pierwsze samochody osobowe

Powstały ponad sto lat temu. Swoje pojazdy równocześnie i niezależnie od siebie w latach 1885-1886 skonstruowali Gottlieb Daimler i Karl Benz. Ich pojazdy bardziej przypominały lekkie powozy z niewielki silnikiem spalinowym niż samochód. Mimo ciągłego rozwoju i wprowadzaniu nowego wzornictwa tak naprawdę podstawowa koncepcja konstrukcyjna samochodu zmieniła się niewiele, ogromne zmiany zaszły jednak pod maską.

Samochód napędzane ekologicznymi silnikami

Prace nad skonstruowaniem samochodu napędzanego silnikiem elektrycznym bardzo intensywnie zaczęto prowadzić po zakończeniu kryzysu paliwowego, który miał miejsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. W tym samym mniej więcej czasie zaczęto też prowadzić nad samochodami, które byłyby zasilane energią słoneczną. Od lat siedemdziesiątych bardzo popularne stały się także samochody z silnikami wysokoprężnymi, które są znacznie bardziej oszczędne od tych z silnikiem benzynowym. Pojawiły się także koncepcje skonstruowania samochodów napędzanymi gazem i alkoholem. Z tamtych lat pomysłem są także poruszające się obecnie po naszych drogach jeszcze w bardzo małej ilości samochody z napędem hybrydowym.

Popularne typy nadwozi

Współczesne samochody bardzo często posiadają czterodrzwiowe nadwozie. Jest to nadwozie typu sedan. Z tymi autami konkurują pojazdy pięciodrzwiowe. Są to auta z nadwoziem hatchback. Nadwozia produkuje się dzisiaj ze stalowych, odpowiednio wzmocnionych wytłoczek. Nadwozie oparte jest na niezależnym zawieszeniu. Składają się na nie śrubowe sprężyny oraz telespokopowe amortyzatory. Z reguły wewnątrz nadwozia znajduje się od pięciu do siedmiu miejsc siedzących.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz