O przemyśle samochodowym

O przemyśle samochodowym

Pierwszy samochód z silnikiem spalinowym został skonstruowany równocześnie i niezależnie od siebie przez Gottlieba Daimlera i Carla Friedricha Benza. Produkcja samochodów rozpoczęła się pięć lat później. Pierwszymi użytkownikami samochodów byli bogaci entuzjaści postępu.

Narodziny koncernów

Pierwsze samochody były produkowane w pojedynczych egzemplarzach wyłącznie ręcznie. Osiągały one ceny, które odpowiadały niemal dwuletniemu wynagrodzeniu dobrze zarabiającego urzędnika. Za samochód w owych czasach trzeba było zapłacić kilka tysięcy funtów szterlingów. Mimo wysokiej ceny samochody Daimlera i Benza bardzo szybko stały się popularne w całej Europie. Samochody niemieckie były stosunkowo proste w obsłudze, mocne i wygodne. Pierwsza francuska firma samochodowa została uruchomiona przez Armanda Peugeot w roku 1896. Dwa lata później powstał zakład produkcji samochodów należący do Louisa Renault. Najbogatszych klientów Daimlera i Benza przejął Adam Opel, który rozpoczął produkcję swoich wytwornych aut w roku 1898. Na początku XX wieku do grona najważniejszych producentów samochodów dołączyli Włosi. W Turynie powstał największy włoski koncern samochodowy: Societá Anonima Fabbrica Italiana Automobil Torino „Fiat”. W Europie na początku XX wieku istniało już kilka dużych firm, które produkowały zarówno samochody osobowe jak i dostawcze. Zakłady samochodowe otworzył także w amerykańskim Detroit Henry Ford. Zrezygnował on z produkcji warsztatowej, wprowadził linię produkcyjną. W efekcie mógł produkować więcej samochodów i sprzedawać je w niższej cenie. W jego ślady poszły niemieckie, francuskie fabryki oraz włoski Fiat. Pomysł Henry Forda pozwalający na montaż samochodów z wykorzystaniem linii produkcyjnej wiele razy był udoskonalany, jest stosowany do dzisiaj.

Nowe koncerny 

Ogromne zamiany na rynku motoryzacyjnym nastąpiły po II wojnie światowej. Do walki o światowe rynki włączyły się także kraje azjatyckie. Z europejskimi koncernami jako pierwsza konkurowała japońska Toyota. Z czasem dołączyła do niej Honda oraz firmy z Korei Południowej.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz