Nowe zasady naliczania punktów karnych

Nowe zasady naliczania punktów karnych

Nowy, obowiązujący od początku tego roku taryfikator mandatów, przewiduje znacznie surowsze kary. Tym razem jednak znacznemu zwiększeniu uległa liczba punktów karnych, które za różne wykroczenia otrzymać mogą kierowcy. Chodzi także i o takie przewinienia, za które do tej pory punktów karnych nie przyznawano, jednym z przykładów jest chociażby rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Kierowca może otrzymać za to nawet dwa punkty karne, podobne jak miało to miejsce do tej pory w przypadku jazdy bez pasów. Miało to miejsce bowiem do czasu wejścia w życie nowego taryfikatora, obecnie za to otrzymać można już 4 punkty karne. Znacznie zwiększono także ilość punktów karnych które można otrzymać przy wykonywaniu różnych niebezpiecznych manewrów na drodze.

Wyprzedzanie na trzeciego

I tak na przykład wyprzedzanie na trzeciego, wymuszenie pierwszeństwa czy też w końcu jeden z bardziej niebezpiecznych manewrów w postaci wyprzedzania samochodów na przejściach dla pieszych karane są o wiele większa liczbą punktów karnych. Nowe przepisy mają też na celu zapobiegać poważnym tragediom drogowym, miedzy innymi dlatego właśnie nowy taryfikator przewiduje takie wzrosty ilości punktów karnych, co jest dla kierowców łamiących przepisy o wiele bardziej dotkliwe niż kary finansowe, a przynajmniej tak się na razie okazuje. Ryzyko szybkiego utraty prawa jazdy jest jak najbardziej realne, a to jak wiadomo wiąże się z koniecznością ponownego odbycia kursu na prawo jazdy, oraz zdanie stosownego egzaminu co jest jak by nie było wyjątkowo czasochłonne, oraz jak się okazuje dla wielu kierowców wcale nie łatwe.

Oblany egzamin na prawo jazdy

Za wykonywanie niektórych manewrów do których się na drogach zdążyliśmy już przyzwyczaić, można po prostu oblać egzamin na prawo jazdy. Dodatkowo oczywiście taryfikator mandatów 2012 przewiduje wzrost opłat za niektóre wykroczenia drogowe. Wszystko to wiąże się jeszcze z jedną zmianą, a mianowicie zmniejszeniem limitu punktowego dla młodych kierowców. Młodzi kierowcy najczęściej ulegają wypadkom, co nie mogło ujść uwadze ustawodawców. Większe ryzyko utraty prawa jazdy ma zmobilizować młodych kierowców do ostrożniejszej no i zgodnej z przepisami jazdy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz