Leasing operacyjny – pytania, na które warto znać odpowiedź

Leasing operacyjny – pytania, na które warto znać odpowiedź

Popularność leasingu operacyjnego wcale nie sprawia, że nie mamy żadnych pytań i wątpliwości z nim związanych. Czas więc, abyśmy poznali odpowiedź na najważniejsze z nich.

Leasing operacyjny - pytania, na które warto znać odpowiedź

Ile może trwać umowa leasingowa?

Firmy decydujące się na leasing samochodowy mają zwykle sporą swobodę w określaniu tego, na jaki czas podpisują zobowiązanie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie oznacza to wcale, że nie ma mowy o jakichkolwiek ograniczeniach. Co do zasady, umowa jest zaciągana na okres wynoszący od dwóch do czterech lat, choć nie ma poważniejszych przeciwwskazań do tego, aby obowiązywała dłużej. Nie można jednak zapominać o tym, że umowa trwająca krócej niż 24 miesiące może pociągać za sobą spore straty, urzędy skarbowe wychodzą bowiem z założenia, że nie jest to jeszcze leasing operacyjny (więcej na stronie https://www.scmultirent.pl/leasing-operacyjny.html).

Czy można zdecydować się na leasing, ale nie płacić czynszu inicjacyjnego?

Sam wkład własny jest nie do uniknięcia wówczas, gdy w grę wchodzi leasing samochodu. Firmy rzadko muszą jednak liczyć się z koniecznością uiszczania naprawdę dużych opłat. Przeważnie czynsz inicjacyjny to od dziesięciu do dwudziestu procent wartości finansowych. O jego wysokości decyduje jednak sam leasingodawca, a co za tym idzie – ostateczna kwota może być przedmiotem negocjacji.

Czyj to właściwie samochód?

Jeśli uważnie wczytamy się w postanowienia umowy leasingowej szybko zorientujemy się, że pojazd jest jedynie oddawany nam do użytku w czasie jej trwania. To właśnie to użyczenie jest podstawą do tego, aby płacić leasingodawcy wynagrodzenie w postaci miesięcznych rat. Samochód pozostaje jego własnością przez cały okres umowy. Jeśli więc chcemy stać się jego prawowitym właścicielem, najpierw musimy opłacić wszystkie raty, a następnie zdecydować się na wykup auta.

Kto rejestruje samochód?

Jeśli nie mamy czasu na załatwianie formalności związanych z rejestracją auta, możemy odetchnąć z ulgą. Będą one spoczywać na barkach firmy leasingowej i to ona zostanie zobligowana do ich dopełnienia. Warto jednak zorientować się, czy nie zostanie to uznane za usługę dodatkowo płatną.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz