Kredyt budowlano-hipoteczny: co warto o nim wiedzieć?

Kredyt budowlano-hipoteczny: co warto o nim wiedzieć?Wśród kredytów hipotecznych bankowcy wyróżniają kilka rodzajów. Jednym z nich jest kredyt budowlano-hipoteczny. To kredyt, który może zostać przyznany spółdzielniom mieszkaniowym, deweloperom i osobom prywatnym. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o tym kredycie?

Osoby prywatne oraz inne podmioty ubiegające się o kredyt budowlano-hipoteczny do składnego w banku wniosku kredytowego muszą dołączyć kosztorys. Na podstawie przedstawianych przez kredytobiorcę faktur, bank dokonuje rozliczenie przyznanej kwoty kredytu. Otrzymane od banku pieniądze można przeznaczyć na budowę domów lub mieszkań. Bank wypłata przyznaną kwotę kredytu w całości, może też wypłacać ją w transzach.

Na początku niższe raty…

Okres prac przy budowie mieszkań lub domu nie powinien przekroczyć trzech lat. O tym, ile mogą one potrwać decyduje przewidziany przez kredytobiorcę rodzaj prac. Banki w tym okresie stosują karencję w spłacie kredytu. Przez maksymalny okres trzech lat kredytobiorcy płacą niższe raty. Składa się na nie wyłącznie część odsetkowa, a nie część odsetkowa i kapitałowa. Stąd biorą się niższe raty. Kiedy kredytobiorca powiadomi bank, że budowa została zakończona bank zacznie naliczać także część kapitałową rat. Staną się więc one wyższe. Czas spłacania rat kapitałowych uzależniony jest od okresu, na który bank zdecydował się udzielić kredytu. Okres kredytowania w przypadku kredytu budowlano-hipotecznego może wynieść 25-40 lat.

Jak można otrzymać pożyczone pieniądze?

Na początku wspomnieliśmy, że bak może wypłacać pieniądze w całości lub w transzach. W przypadku tego drugiego rozwiązania, kolejną transzę możemy otrzymać dopiero po ukończeniu kolejnych etapów budowy. Ile transz bank wypłaci zależy od tego, jak będzie wyglądał harmonogram prac budowlanych, który koniecznie trzeba przedstawić w banku. Warunkiem ich przelania na nasze konto jest przedstawienie w banku faktur za zakupione materiały oraz faktur za wykonane prace. Pamiętajmy, że przed przelaniem następnej transzy, bank może sprawdzić, jaki jest postęp prac na budowie. Jest to zależne od indywidualnej polityki danego banku.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz