Kilka słów o samochodach i motoryzacji

Kilka słów o samochodach i motoryzacji

Samochód jest niewielkim pojazdem silnikowym kierowanym przez człowieka. Początkowo był on zmechanizowaną wersją pojazdu konnego. Obecnie każdego roku na całym świecie produkowanych jest ponad 80 milionów samochodów. Największym producentem samochodów osobowych są Chiny. Drugie miejsce zajmuje Japonia, a trzecie Stany Zjednoczone. Większość produkowanych dzisiaj samochodów to pojazdy z tłokowymi silnikami spalinowymi napędzanymi benzyną lub olejem napędowym. Pojawia się także coraz więcej tak zwanych hybryd, a więc samochodów z silnikiem spalinowym i elektrycznym. Coraz więcej jest także samochodów z silnikiem elektrycznym.

Kilka słów o samochodach i motoryzacji

Początku przemysłu samochodowego

Za przodka samochodu uznaje się niewygodny powóz parowy, który został wykonany w 1769 roku przez Nicolasa-Josepha Cugnot. Pojazd ten jest przechowywany do tej pory w Paryżu. Parę wykorzystali także angielscy pionierzy motoryzacji. Pierwszy pojazd parowy został zbudowany w 1808 roku przez Richarda Trevithick. Za twórców samochodu uważani są jednak dwaj Niemcy: Karl Benz i Gottlieb Daimler. W 1885 roku niezależnie od siebie zbudowali oni pierwszym samochód z napędem benzynowym. W ogólnych zarysach nowoczesne samochody są rozwinięciem konstrukcji samochodu marki Panhard. Pojazd ten został skonstruowany w 1890 roku; miał chłodnicę z przodu, silnik pod maską, bezstopniową skrzynię biegów i wykonane z drewna nadwozie. Nowoczesne samochodu są także oparte na zbudowanym w 1901 roku Mercedesie. Samochód ten miał ażurową chłodnicę, czterocylindrowy silnik szregowy, preselekcyjną skrzynię biegów oraz wytłaczane stalowe nadwozie. Burzliwy rozwój motoryzacji został zapoczątkowany w latach 1905 – 1906. Utrzymuje się on do dnia dzisiejszego.

Marki samochodów w różnych krajach

Rozwój motoryzacji po I wojnie światowej rozpoczął się od lekkich i tanich samochodów francuskich firm Citroëna, Renaulta i Peugeota, włoskiego Fiata, niemieckiego Volkswagena. W tym czasie w Wielkiej Brytanii swoje samochody produkowały fabryki Morrisa, Austina, Swifta i Clayno. W USA produkowano również tanie, ale większe samochody Dodge, Forda i Chevroleta.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz