Kilka słów o motocyklach

Kilka słów o motocyklach

Motocykle należą do bardzo popularnych pojazdów. Są lekkie, mają z reguły bardzo mocne silniki, w efekcie należą do niezwykle szybkich środków transportu.

Kilka słów o motocyklach

Geneza motocykli

Pierwsze motocykle były po prostu rowerami, do których został wmontowany napędzający tylne koło silnik spalinowy. Pierwszy motocykl zbudował jeden z ojców samochodów, Gottlieb Daimler. Motocykl Daimlera napędzany był jednocylindrowym silnikiem spalinowym o mocy 0,5 KM. Zbudowany przez niego w 1885 roku pojazd nie cieszył się na początku zbyt dużą popularnością. Pierwszym konstrukcjom daleko było do niezawodności. Rama rowerowa nie wytrzymywała bowiem obciążenia silnikiem. Na awarie podatny był także sam silnik. Konstrukcję motocykla wciąż jednak udoskonalano. Zostało obniżone siodełko, zwiększono także wytrzymałość ramy, a w przednich widełkach pojawiły się sprężyny. W motocyklach produkowanych od około 1900 roku wprowadzona została skrzynia biegów, sprzęgło oraz łańcuch napędowy. Ważnym udoskonaleniem był także rozrusznik nożny; pozwalał on uruchomić dość ciężki pojazd jednym tylko kopnięciem. Dzięki temu nie trzeba było już pchać całej maszyny w celu jej uruchomienia. Zdarzały się jednak przypadki złamania nogi przy uruchomianiu motocykla rozrusznikiem nożnym.

Motocykle dzisiaj

Ramy współczesnych, bardzo nowoczesnych motocykli wykonywane są najczęściej ze stalowych rur. U dołu biegną dwie rury, które podtrzymują silnik. Oba koła wyposażone są w amortyzatory. Z jednej strony polepszają one właściwości jezdne, z drugiej zwiększają komfort jazdy. Produkowane seryjnie motocykle mają najczęściej silniki o pojemności od 50 do 1400 centymetrów sześciennych. Większość z nich to silniki czterosuwowe. Doskonałą przyczepność w zakrętach zapewniają opony o owalnym profilu. W motocyklach stosowane są hamulce bębnowe lub tarczowe. Niektóre z modeli mają z przodu hamulec bębnowy, a z tyłu tarczowy. Wśród motocykli wyróżnić można nie tylko modele do jazdy po szosach, ale także tak zwane enduro. Są to motocykle przeznaczone do wyścigów motocyklowych organizowanych w trudnym terenie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz