porady

Kilka informacji na temat oprocentowania kredytów

Posted On
Posted By Hubert

Kilka informacji na temat oprocentowania kredytówKredyty należą do bardzo popularnych instrumentów finansowych udostępnianych przez banki na całym świecie. Korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Jednym z pojęć, które są bardzo mocno związane z kredytami jest oprocentowanie. Niezależnie od tego, jaką kwotę pożyczamy od banku i na jak długo, kredyt zawsze będzie oprocentowany.

Od czego zależy wysokość oprocentowania kredytów?

Wpływa na nie między innymi rodzaj stopy oprocentowania. Rozmawiając o oprocentowaniu koniecznie trzeba bowiem wspomnieć, że kredyt może mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Najczęściej oprocentowanie stałe mają kredyty gotówkowego, w przypadku kredytów hipotecznych klienci nie maja wyboru. Muszą zgodzić się na oprocentowanie zmienne. Na wysokość oprocentowania zmiennego składa się stopa bazowa. Są to stopy:

  • WIBOR dla kredytów udzielanych w rodzimej walucie;
  • LIBOR dla kredytów w dolarach i frankach szwajcarskich;
  • EURIBOR dla kredytów przyznawanych w euro.

Stopy bazowe są niezależne od prowadzonej przez bank polityki. Ustala je Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem Narodowego Banku Polski. Stopy bazowe są aktualizowane z reguły co trzy miesiące. Wysokość zmiennego oprocentowania zmienia się właśnie w takim trybie. W skład oprocentowania wchodzi także marża banku. Ten element oprocentowania jest ustalany indywidualnie przez bank. Dzięki temu kredytobiorcy mogą z bankiem negocjować jej obniżenie. Oprocentowanie złożone z marży i stopy bazowej jest oprocentowaniem nominalnym.

Oprocentowanie rzeczywiste

Składa się na nie zarówno stopa bazowa, marża banku, jak też dodatkowe opłaty pobierane przez kredytodawcę. W skład oprocentowania rzeczywistego dodatkowo wchodzi pobierana przez bank prowizja. W to oprocentowanie może też wchodzić ubezpieczenie kredyty czy opłata przygotowawcza.

Wysokość rat zależy nie tylko od pożyczonej kwoty, ale przede wszystkim od oprocentowania kredytu. W reklamach banki do niedawna podawały tylko wysokość oprocentowania nominalnego. Dopiero od kilka lat muszą informować o oprocentowaniu rzeczywistym.

Podobne wpisy:

Related Post

leave a Comment