Jakie raty przy kredycie możemy wybrać?

Jakie raty przy kredycie możemy wybrać?Podpisanie umowy kredytowej oznacza, że bierzemy na siebie obowiązek spłacenia go w miesięcznych ratach. Wysokość miesięcznej raty jest ustalana przez bank, ale kredytobiorca może sam dokonać wyboru rodzaju rat.

Może zdecydować się na raty stałe lub malejące. Które z są bardziej korzystne? Na które i w jakiej sytuacji warto postawić?

Raty stałe i malejące

W przypadku wybrania rat stałych przez cały okres kredytowania będziemy co miesiąc wpłacać do banku taką samą sumę, przez cały okres kredytowania jej wysokość nie zmieni się. Kiedy wybierzemy raty malejące wraz w upływem każdego kolejnego miesiąca suma, którą będziemy wpłacać do banku będzie mniejsza. W chwili rozpoczynania spłaty kredytu będą one wysokie, wraz z kolejnymi miesiącami będą jednak się zmniejszać. Porównując raty malejące i stałe przekonamy się, że na początku spłacania kredytu ratami malejącymi są one wyższe niż raty stałe. Mniej więcej w połowie okresu kredytowania następuje zrównanie wysokości rat, a później raty malejące są coraz niższe.

Zdolność kredytowa a rodzaj rat

Wybór rodzaju rat wpływa na ocenę przez bank naszej zdolności kredytowej. W przypadku rat malejących na początku spłacania kredytu jest ona oceniana bardzo nisko. Taka zależność nie występuje jednak w przypadku, kiedy zdecydujemy się na raty stałe. Sprawdzą się one więc w sytuacji, kiedy mamy prawo przypuszczać, że bank oceni nasza zdolność kredytową na tyle nisko, że odmówi udzielenia nam kredytu.

Koszty kredytu a rodzaj rat

W przypadku rat stałych, kiedy zaczynamy spłacać swoje zobowiązanie do banku oddajemy niemal wyłącznie odsetki. Udział części kapitałowej zaczyna rosnąć razem z kolejnymi ratami. Wybierając raty malejące, część kapitałowa przez cały okres spłacania kredytu jest stała. Jeśli wybierzemy raty malejące, poniesiemy niższy koszt kredytu. Największą korzyść z rat malejących odniesiemy, kiedy mamy w planach spłacić kredyt wcześniej niż jest to zapisane w umowie kredytowej.

Wybór rodzaju rat wpływa na zdolność kredytową, ale także na koszt kredytu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz