Gdzie szukać oszczędności w firmie?

Gdzie szukać oszczędności w firmie?Polska i światowa gospodarka mają się w ostatnich latach bardzo dobrze. Nic nie wskazuje też na to, że w najbliższym czasie czeka nas globalny kryzys gospodarczy. Wydawać by się mogło, że firmy nie muszą więc poszukiwać oszczędności. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Co raz więcej nie tylko polskich firm szuka oszczędności.

Jakie oszczędności w firmie można wprowadzić?

Spora część kosztów w każdej firmie to koszty związane z administracją. Oszczędności w firmie można więc szukać między innymi na tym polu. Warto zastanowić się czy z uwagi na koszty zasadne jest utrzymywanie lub tworzenie odrębnego działu księgowego i płacowo-kadrowego? Na tym polu można naprawdę bardzo dużo zaoszczędzić. Wystarczy sprawy płacowo-kadrowe i księgowe powierzyć firmie zewnętrznej. Outsourcing usług księgowych i płacowo-kadrowych staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Zresztą firm outsourcingowych jest coraz więcej. Oznacza to, że spora część zadań może zostać powierzona firmie zewnętrznej. W wielu firmach pracownicy otrzymują różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe. Tutaj także można szukać oszczędności. Niekoniecznie trzeba zabierać pracownikom bonus w postaci abonamentu do prywatnej przychodni. Warto jednak zastanowić się czy organizowanie dla pracowników spotkania integracyjne muszą odbywać się dla każdego działu osobno? Skomasowanie ich to także sposób na oszczędności w firmie. Warto też przyjrzeć się jak działa firma od zewnątrz. Może okaże się, że praca poszczególnych działów dubluje się? Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa rozwiązania, które przyniosą spore oszczędności. Są to jednak rozwiązania bardzo radykalne. Jedno z nich to zamrożenie podwyżek. Rozwiązanie drugie to zmniejszenie liczby pracowników. Nie spodobają się one jednak pracownikom i powinny być stosowane tylko wtedy, gdy naprawdę nie ma już innego wyjścia.

Oszczędności w firmie można szukać na wiele sposobów. Najmniej pożądane to zamrożenie płac i zwalnianie pracowników. Gdy firma jest w naprawdę złej kondycji finansowej, mogą jednak okazać się jedynym rozwiązaniem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz