Gdzie może przydać się kamera termowizyjna?

Gdzie może przydać się kamera termowizyjna?

Kamery termowizyjne mają ogromne możliwości. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach gospodarki, korzystają z nich służby ratownicze i medycyna.

Jak działają kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne wykorzystują promieniowanie podczerwone emitowane przez każde ciało. Kamera termowizyjna odbiera to ciepło i rejestruje go. Obraz zarejestrowany przez kamerę termowizyjną może być bardziej lub mniej precyzyjny. Zależy to od tego, jaka temperaturę ma dane ciało. Im jest ona wyższa, tym zarejestrowany przez kamerę termowizyjną obraz jest bardziej precyzyjny.

Gdzie może przydać się kamera termowizyjna?

Jakie zalety mają kamery termowizyjne?

Na plus kamerom termowizyjnym można zapisać to, ze mogą one pracować w ciemnościach bez konieczności instalowania dodatkowego oświetlenia. Obserwacje przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych mogą być prowadzone nie tylko w ciemnościach, ale także w złych warunkach pogodowych. Kamera termowizyjna będzie działała na przykład podczas mgły. Obserwacje można prowadzić również w warunkach bardzo dużego zadymienia czy podczas opadów.

Możliwości wykorzystania

Zalety, którymi wyróżniają się kamery termowizyjne sprawiły, że możliwości ich wykorzystania są bardzo szerokie. Wykorzystują je między innymi służby mundurowe: wojsko, straż graniczna, celnicy. Są przez te służby wykorzystywane do wykrywania osób, które zamierzają nielegalnie przekroczyć granicę, w systemach wykrywania celów. Kamery termowizyjne od lat są na wyposażeniu także straży pożarnej. Dzięki temu, że kamery mogą pracować w warunkach zadymienia, strażacy korzystają z nich, aby odnaleźć osoby przebywające w strefie pożaru lub do zlokalizowania ogniska pożaru. Kamery termowizyjne wykorzystywane są w systemach ochrony zewnętrznej. Korzysta z nich także budownictwo. Są przydatne do kontrolowania linii wysokiego napięcia, systemów ciepłowniczych, oceny stanu przewodów, które doprowadzają gazy. Wykorzystują je także leśnicy.

Zastosowań kamer termowizyjnych jest znacznie więcej. Co więcej, wciąż pojawiają się nowe możliwości ich wykorzystania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz