Dobrowolne ubezpieczenia samochodowe

Dobrowolne ubezpieczenia samochodowe

Każdy z nas musi mieć wykupioną polisę, jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa z dobrowolnymi ubezpieczeniami. Te są dostępne dla wszystkich, tylko kiedy wyrazimy taką chęć. Jak działają i kiedy nie możemy liczyć na ich ochronę?

Jak działa dobrowolne ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenia samochodowe, które mają dobrowolny charakter, możemy podpisać w pakiecie wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem lub też zupełnie oddzielnie. W przypadku wykupienia pakietu możemy jednak liczyć na pewne zniżki lub rozszerzenie zakresu ochrony. To jaki ma zakres zależy wyłącznie od umowy, jaką podpisaliśmy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Im większy jest zakres ochrony, tym – co logiczne – wyższa będzie stawka, którą musimy uiścić. Samo dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, chroni nas w przypadku kiedy jesteśmy sprawcami wypadku, a nasz samochodów w tym wypadku ucierpiał. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci nam stosowne odszkodowanie, które pokryje szkody powstałe w wyniku wypadku. Dodatkowo w zależności od zakresu ochrony, możemy też liczyć na odszkodowanie, kiedy nasz pojazd zostanie skradziony, zniszczony przez osoby trzecie lub uszkodzony w efekcie działania niezależnych od nas czynników pogodowych.

Dobrowolne ubezpieczenia samochodowe

Kiedy AC nie działa?

Ubezpieczenie dobrowolne nie zawsze jednak działa i istnieją przypadki, kiedy nie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Stanie się tak, gdy wypadek zaistniał w chwili, gdy byliśmy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Nie otrzymamy odszkodowania, jeśli w chwili wypadku nie mieliśmy ważnego prawa jazdy lub samochód nie przeszedł obowiązkowych badań technicznych. Zostaniemy bez odszkodowania także w przypadku, gdy ubezpieczyciel wykaże, że do wypadku doszło z rozmysłem. To sytuacja, w której z pełną premedytacją doprowadziliśmy do zderzenia, celem wyłudzenia odszkodowania. Ostatecznie, jeśli chodzi o wypadki drogowe, nie należy nam się odszkodowanie, kiedy zderzyliśmy się z samochodem, który w sensie prawnym, także należy do nas.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz